I amb l’arribada de la tardor arriba la depressió estacional?

TAEExisteixen algunes persones que en arribar aquesta època de l’any comencen a sentir cansament, augment de la son, augment del sedentarisme, augment de pes, major desig de menjar dolços, disminució del desig sexual, tristesa, aïllament social, pèrdua d’interès per activitats que abans realitzaven, mals de cap, irritabilitat …, en resum símptomes del que es coneix com a trastorn afectiu estacional (TAE), una classe de depressió que, sense arribar a ser una depressió major, encara que pot derivar en ella, solen patir cada any aquelles persones que ja de per si tenen tendència a l’estat depressiu i que se’ls s’accentua a la tardor. Els estudis sobre el tema diuen que aquest tipus de depressió afecta més a dones que a homes, especialment en edats compreses entre els 20 i 40 anys i que disminueix a mesura que s’envelleix, sent més accentuada si va acompanyada d’altres circumstàncies desfavorables com una ruptura de parella o pèrdua d’un ésser estimat, la situació d’atur, problemes econòmics, etc.

Sembla ser que l’origen d’aquest trastorn està en la disminució de la llum solar, per això comença cap als mesos de octubre-novembre i disminueix cap a març-abril i seria una cosa semblant a l’estat d’hibernació o de disminució de l’activitat que adopten molts animals en arribar aquesta època, el que també explicaria la seva major prevalença en els països del nord i aquest “els dies ennuvolats em sento estrany” que manifesten algunes persones. Amb la disminució de la llum, l’organisme té major dificultat per generar serotonina i més facilitat per produir melatonina (ambdós processos estan estretament relacionats), de manera que d’una banda, els nivells baixos de serotonina serien els causants dels símptomes depressius i els nivells alts de melatonina, els generadors dels símptomes de cansament i somnolència tan característics d’aquest trastorn.

En tant que sembla ser un trastorn merament bioquímic, es podria pensar que es pot solucionar amb medicaments antidepressius o amb algun d’aquests suplements amb base de triptòfan que es dispensen sense recepta mèdica i que en aquesta època de l’any solen anunciar a la televisió, i poder-se fer , es pot, però no és recomanable fer-ho a la lleugera ja que no cal oblidar que estem parlant d’hormones i que un excés en el seu consum pot produir greus alteracions físiques i emocionals, dependència i efecte rebot. D’altra banda, tot i que la teràpia de llum, és a dir, en poques paraules, l’aplicació de llum d’espectre total (caixa de llum que simula l’espectre de llum solar que arriba a la Terra) al matí, diàriament i en unes dosis controlades, sembla millorar els símptomes sense greus efectes secundaris, algunes persones han relatat augment de la irritabilitat, fatiga o mals de cap, del que es dedueix que, abans de recórrer a algun d’aquests remeis, sempre serà més aconsellable recórrer a l’exposició a la llum solar.

Estudis recents semblen indicar que la psicoteràpia és el mètode que es mostra més eficaç sola o en combinació amb la teràpia de llum ja que incideix sobre els pensaments i conductes que faciliten la TAE actuant a més com a mètode preventiu per als anys següents, així, mentre que una persona que utilitzi medicaments o teràpia de llum, segurament haurà de fer-ho cada any a l’aparèixer els símptomes, la qual cosa resulta incòmode, unes quantes sessions de psicoteràpia faciliten que l’individu aprengui com ha de reaccionar i utilitzi aquestes tècniques en el futur.
Així que, si en arribar aquesta època comences a sentir aquests símptomes primer pregunta’t si tens algun motiu per sentir-te així, i si no ho trobes, surt a passejar i a prendre el sol quan puguis i a esperar a la primavera, que ja vindran “temps millors “, o dirigeix-te a un psicòleg perquè t’ajudi.

Javier Hinojosa | Psicólogo

Javier Hinojosa | Psicólogo

Javier Hinojosa es Pscólogo Psicoterapeuta
Colegiado en el COPC con el número 21.144
Especialista en Terapia de pareja
Consulta: http://www.psicologomataro.com

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà.